Category: Ustav

  • Šta je zapravo osmi mart

    Šta je zapravo osmi mart

    Datum 8. mart se koristi kao datum obilježavanja ovog dana zbog historijskih događaja koji su se desili tog datuma. Međutim, šta je zapravo osmi mart?

  • Ko može praviti ugovore

    Ko može praviti ugovore

    Za ugovor može biti propisana i forma, naprimjer, ugovor mora biti u pismenom obliku i tada ga neko mora napisati. Ko može praviti ugovore?

  • Šta je ustav

    Šta je ustav

    Šta je ustav? Ustav je najviši pravni akti jedne države i određuje osnovne principe i institucije vlasti i vladavine u toj državi. Sadržaj članka: Šta je ustav Ustav je najviši pravni akti jedne države i određuje osnovne principe i institucije vlasti i vladavine u toj državi. Ustavom se određuje kako će se vlast dijeliti između…

  • Šta je amnestija

    Šta je amnestija

    Države regulišu društvene odnose iz različitih razloga. Jedan od glavnih razloga za regulisanje odnosa u državi je očuvanje javnog reda i mira. Države se koriste različitim zakonima i propisima da bi regulisale različite aspekte društvenog života i da bi se suprotstavile onima koji krše te zakone i propise. U tom kontekstu, danas odgovaramo na pitanje…

  • Šta je pravni osnov

    Šta je pravni osnov

    Ukoliko ste u prilici da neko odlučuje o vašim pravima i obavezama, pogotovo organi uprave, općine, gradovi, ministarstva, a svi mi često jesmo, onda je veoma bitno da ste u mogućnosti razlikovati određene dijelove pravnog akta, odnosno značenje pojmova koji se tako široko koriste. Jedan od njih je i pojam pravnog osnova. Šta je pravni…

  • Šta je Impeachment

    Šta je Impeachment

    Šta je Impeachment? Impeachment je proces koji se koristi u nekim zemljama, uključujući Sjedinjene Države, za optužbu visokog dužnosnika vlade, obično predsjednika ili sudije Vrhovnog suda, za zločine ili druga krivična djela. Sadržaj članka: Opširnije na temu Impeachment – impičment, pisali smo ranije, gdje smo detaljno naveli i koji su razlozi za impeachment, procedura za…

  • Šta je Dejtonski sporazum i kad je potpisan Dejtonski sporazum

    Šta je Dejtonski sporazum i kad je potpisan Dejtonski sporazum

    Iako je službeni naziv “Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini“, u praksi se najčešće naziva Dejtonski sporazum, Dejtonski mirovni sporazum ili kolokvijalno Dejton. U ovom članku govorimo o tome šta je Dejtonski sporazum i kad je potpisan Dejtonski sporazum. Sadržaj članka: Šta je Dejtonski sporazum Dejtonski sporazum je pravni akt sporazumnog karaktera parafiran 21.11.1995. godine…

  • Ustavni sud Bosne i Hercegovine

    Ustavni sud Bosne i Hercegovine

    Ustavni sud Bosne i Hercegovine ima apelacionu nadležnost u pitanjima koja su sadržana u Ustavu, kada ona postanu predmet spora zbog presude bilo kojeg suda u Bosni i Hercegovini. Po samom značenju riječi, apelacija je poziv, žalba; upozorenje; javni protest; redovan pravni lijek protiv presude nižeg suda. Sadržaj Nadležnost Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Za…

  • Impeachment – impičment

    Impeachment – impičment

    Opoziv (eng. impeachment – impičment) u najširem smislu riječi označava postupak smjene javnog funkcionera u nekoj državi. Procedura opoziva se provodi prije završetka njihovog redovnog mandata, a postoje i situacije gdje opoziv nemoguće pokrenuti određeno vrijeme prije izbora. Opoziv je u pravilu propisan ustavom i zakonima i predviđen za vanredne slučajeve, odnosno kada je utvrđeno…

  • Problem Dana Republike Srpske

    Problem Dana Republike Srpske

    Da li je Dan Republike Srpske kao jednog od entiteta Bosne i Hercegovine zaista neustavan? Zašto u Bosni i Hercegovini imamo problem Dana Republike Srpske?