Ilustracija policijske kontrole na cesti u BiH, s policajcem u reflektivnom prsluku koji zaustavlja automobil, uz pravne simbole u pozadini. Smije li vas policija zaustaviti bez razloga?

Smije li vas policija zaustaviti bez razloga?

Kada vas policijska patrola zaustavi na cesti, a pogotovo kada njihovo ponašanje prevazilazi ono što se smatra redovnim, prvo pitanje koje vam može pasti na pamet jeste: “Da li je ovo zakonito?” Mnogi vozači smatraju da ih policija ne smije zaustaviti bez valjanog razloga, dok drugi vjeruju da organi reda imaju diskreciono pravo na provjere. Međutim, šta zakon zaista kaže? Smije li vas policija zaustaviti bez razloga?

U ovom članku analiziramo pravni okvir koji reguliše ovlaštenja policijskih službenika u BiH, razgraničavamo zakonita i nezakonita zaustavljanja, objašnjavamo vaša prava i obaveze te dajemo jasan pregled kada policija smije izvršiti pretres vašeg vozila.

Sadržak članka:

Pravni osnov za zaustavljanje vozila

Prema Zakonu o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, policijski službenici imaju ovlaštenje da zaustavljaju vozila. To mogu činiti radi kontrole saobraćaja i provjere poštovanja saobraćajnih propisa.

Ova ovlaštenja uključuju provjeru dokumenata vozača i vozila, kao i ispravnosti vozila. Međutim, zakon također propisuje da se ove kontrole moraju sprovoditi u skladu s jasno definisanim pravilima i ne smiju biti proizvoljne.

To znači da policijski službenici moraju imati validan razlog za zaustavljanje vozila. Validan razlog može biti sumnja na prekršaj, redovne saobraćajne kontrole ili specifične akcije usmjerene na poboljšanje bezbjednosti saobraćaja.

Kontrolu i regulisanje saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini vrše ovlaštena lica nadležnog organa unutrašnjih poslova.

Učesnici u saobraćaju moraju postupati po zahtjevima izraženim pomoću znakova ili prema naredbi ovlaštenog lica. Ova zakonska odredba omogućava policijskim službenicima da zaustavljaju vozila u svrhu provjere poštovanja saobraćajnih propisa, kontrole dokumenata i ispravnosti vozila. Ove kontrole moraju se sprovoditi u skladu sa zakonom i ne smiju biti proizvoljne.

Šta je “rutinska” kontrola

Međutim, Kako da znate da se radi o redovnoj kontroli saobraćaja, a ne proizvoljnom zaustavljanju?

Prije svega, redovne, “rutinske” kontrole obično se sprovode na vidljivim punktovima. Tu trebaju biti prisutna policijska vozila, jasno označeni službenici i, često, postavljeni znakovi koji ukazuju na kontrolu.

Također, ove akcije su često unaprijed planirane i provode se u sklopu većih policijskih aktivnosti, poput provjere tehničke ispravnosti vozila, kontrole alkohola ili validnosti dokumenata. Kada vas policija zaustavi, trebalo bi da jasno objasne razlog – ako je u pitanju redovna kontrola, policajac će vam to reći i zatražiti uobičajene dokumente.

S druge strane, ako vam nije jasno zašto ste zaustavljeni ili ako policijski službenik ne može da vam pruži konkretno objašnjenje, moguće je da se radi o proizvoljnom zaustavljanju.

U tom slučaju, imate pravo da pitate na osnovu kojeg zakonskog osnova je izvršena kontrola i da, ukoliko smatrate da je došlo do zloupotrebe, kasnije podnesete pritužbu nadležnim organima.

Kad policija smije da vas zaustavi?

Policija može zaustaviti vozilo u različitim situacijama prema važećem zakonodavstvu.

Najčešće to rade kako bi izvršili rutinsku kontrolu saobraćaja, provjerili da li vozač ima validnu vozačku dozvolu, registraciju vozila i obaveznu opremu.

Također, ako postoji osnovana sumnja da je vozač počinio prekršaj, kao što je prekoračenje brzine ili vožnja pod dejstvom alkohola, policija može odlučiti da ga zaustavi.

U nekim slučajevima, policija organizuje pojačane kontrole, kao što su provjere količine alkohola u krvi ili nekih drugih opojnih tvari ili tehničke ispravnosti vozila.

Također, ako postoji sumnja da vozilo ili vozač predstavljaju prijetnju javnoj sigurnosti, policija ima pravo da interveniše. Sve ove situacije omogućavaju policiji da održava red i sigurnost na cestama.

Da li policija može zaustaviti bilo koga, bilo kada?

Policija ima ovlaštenja koja joj omogućavaju da zaustavi vozilo, ali to nije nešto što se može raditi proizvoljno, bez razloga.

Naime, zakon jasno definiše kada policija smije da interveniše. Policijski službenik ne može jednostavno zaustaviti vozača bez ikakvog opravdanja ili na osnovu svog ličnog nahođenja.

Zaustavljanje mora biti zasnovano na konkretnim okolnostima koje ukazuju na potrebu za provjerom.

Neosnovano zaustavljanje – kada je nezakonito?

Neosnovano zaustavljanje vozila može se smatrati nezakonitim u nekoliko situacija.

Prvo, ako policajac zaustavi vozača bez ikakvog opravdanog razloga, bez objašnjenja, bez navedenog osnova, pogotovo kada ga se upita za osnov, to je kršenje prava.

Naprimjer, ako se vozilo zaustavi “nasumično”, bez prethodnih indicija o prekršaju ili potrebe za provjerom u okviru šire kontrole, to može biti smatrano nezakonitim.

Također, ako nema konkretnih pokazatelja da je vozač prekršio zakon, niti se provodi specifična organizovana akcija (kao što je kontrola alkohola ili tehničke ispravnosti vozila), zaustavljanje postaje neopravdano.

Dodatno, nezakonito zaustavljanje može nastati kada se ono vrši selektivno, diskriminatorno ili zloupotrebom ovlaštenja. To se događa kada policija cilja određene grupe vozača bez objektivnog razloga, na osvnou njihovog izgleda, marke, boje, slika ili znakova na vozilu ili bilo kojeg drugog nelegitimnog faktora.

Takvi postupci nisu samo neosnovani, već predstavljaju ozbiljno kršenje ljudskih prava, jer dovode do nejednakog tretmana i narušavaju povjerenje u rad policije.

Pretres vozila – kada policija smije pretražiti vaš automobil?

Prema zakonodavstvu Bosne i Hercegovine, policijski službenici imaju ovlaštenje da izvrše pregled ili pretres vozila pod određenim okolnostima.

Pregled vozila podrazumijeva površinsku kontrolu dostupnih dijelova vozila, bez detaljnog pretraživanja ili otvaranja zatvorenih prostora. Policijski službenik može izvršiti pregled vozila kada je to neophodno radi pronalaženja predmeta koji nisu dozvoljeni za nošenje, a koji bi mogli biti iskorišteni za napad na drugo lice ili samoozljeđivanje. Ovo ovlaštenje proizlazi iz Zakona o policijskim službenicima Bosne i Hercegovine.

Pretres vozila, s druge strane, podrazumijeva detaljno pretraživanje unutrašnjosti vozila, uključujući zatvorene prostore poput prtljažnika ili pretinaca. Za zakonito provođenje pretresa vozila, u pravilu je potrebna naredba suda, osim u hitnim slučajevima kada postoji osnovana sumnja da se u vozilu nalaze predmeti povezani s krivičnim djelom, a čekanje na sudsku naredbu bi moglo ugroziti istragu. Ove odredbe su regulisane Zakonom o krivičnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine.

Šta ako policija želi da vas pretraži bez osnova?

Ukoliko policijski službenik želi izvršiti pretres vašeg vozila bez očiglednog osnova ili sudske naredbe, imate pravo da tražite objašnjenje razloga za takvu radnju. Policijski službenik je dužan da vas informiše o razlozima pretresa. U slučaju da smatrate da su vaša prava prekršena, možete podnijeti pritužbu nadležnim organima ili se obratiti advokatu za daljnje korake.

Važno je napomenuti da odbijanje saradnje s policijskim službenicima može dovesti do dodatnih pravnih posljedica. Stoga je preporučljivo postupati u skladu s uputama policije, a eventualne pritužbe rješavati putem zakonom predviđenih mehanizama.

Kako se ponašati u slučaju očigledno neosnovanog pretresanja vozila?

U situaciji kada policija pokušava izvršiti pretres vašeg vozila bez jasnog i istaknutog osnova, važno je ostati smiren.

Umjesto da odmah postanete defanzivni, da se svađate sa pripadnicima policijskih snaga, pristupite situaciji s oprezom i jasno zatražite objašnjenje – zamolite službenika da precizira na temelju kojeg zakona i iz kojeg razloga vrši taj postupak.

Istovremeno, bez podizanja tona ili fizičkog otpora, izrazite svoje neslaganje s pretresom ako smatrate da nema pravne osnove za njega.

Takva diskretna, ali odlučna reakcija može vam kasnije poslužiti kao dokaz ako se odlučite za pravne korake.

Bitno je pokušati zapamtiti što više relevantnih detalja – zapamtite detalje poput vremena, mjesta i identifikacijskih oznaka službenika, što može biti ključno u daljnjoj istrazi o eventualnom kršenju vaših prava. Ukoliko se službenici tome ne protive, odnosno, ukoliko vas fizički ne spriječavaju, snimajte postupke. U BiH ne postoji eksplicitna zabrana snimanja policajaca na javnim mjestima, ali ako odlučite snimati, radite to diskretno i bez ometanja službenih radnji.

Podržite Pravni blog

Ako vam je ovaj članak koristan, podržite nas dijeljenjem sa prijateljima. Pratite nas na Facebook, Twitter, LinkedIn i YouTube.

Pravni blog je informativan i ne pruža pravne savjete. Autori iznose lične stavove i ne garantuju tačnost tumačenja zakona. Više informacija u odricanju odgovornosti.

Sadržaj je zaštićen. Kopiranje nije dozvoljeno, ali možete koristiti dio teksta uz obavezno navođenje izvora i direktan link na članak.